Bezpieczny dom

Jakość stolarki otworowej jest kluczowa dla bezpieczeństwa domu. To, jakie wybierzemy drzwi i okna będzie decydowało o tym, jak długo zajmie włamywaczom dostanie się do naszego domu, a co za tym idzie o szansie na interwencję.

Drzwi zwykłe a drzwi antywłamaniowe

Przy wyborze drzwi kierujemy się zazwyczaj ich estetyką. Warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo. Jeśli drzwi mają dużą ilość przeszkleń, zadbajmy by szyby były wyposażone w specjalną, wzmocnioną folię, która utrudni ich zbicie. Bezpieczny zamek musi być przynajmniej trzypunktowy, najlepiej pięciopunktowy – taka zasuwnica dobrze chroni drzwi przed otwarciem. Drzwi antywłamaniowe posiadają dodatkowe bolce umieszczone na obwodzie drzwi, u góry i od strony zawiasów, które utrudniają wyważenie skrzydła.

Przeczytaj również:   Jak pozbyć się pleśni ze ścian?

Słabym punktem są dodatkowe wejścia do domu – zapominamy niekiedy, że tylne drzwi są nawet bardziej łakomym kąskiem dla złodziei, niż frontowe. Z tego powodu drzwi stalowe lub drzwi techniczne, które kuszą ceną, nie są odpowiednim rozwiązaniem. Zazwyczaj nie ma możliwości zastosowania w nich solidnych zasuwnic ze względu na niedostateczną grubość profili.

Bezpieczne okna

Do domu można się dostać nie tylko przez drzwi, dla włamywaczy potencjalnie interesujące są również okna, zwłaszcza te na parterze. Nie każdy chce montować kraty, które zmieniają wygląd budynku, utrudniają też ewakuację w razie pożaru. Idealnym rozwiązaniem są okna antywłamaniowe. Te również są wyposażone w dodatkowe bolce, ponadto elementy zasuwnicy mają zmodyfikowany kształt, przypominający grzybek z rozszerzonym końcem. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma możliwości podważenia skrzydła, które jest mocno zabezpieczone. W przypadku okien, znowu warto zainwestować w specjalistyczne szyby, które wprawdzie nie uniemożliwią, ale spowolnią inwazję złoczyńców.

Przeczytaj również:   Jakie łóżko będzie najlepsze dla nastolatka?

Inne systemy zabezpieczeń

Kolejną przeszkodą dla włamywacza mogą być rolety. Zasunięta roleta na oknie, jeśli jest wyposażona w silnik z blokadą, dodatkowo komplikuje dostanie się do wnętrza, a nie szpeci elewacji tak, jak krata. Dzięki schowanym pod tynkiem skrzynkom, wiele rolet po podniesieniu jest całkowicie niewidocznych. Większość firm proponuje również rozwiązania inteligentnego domu, które informują o próbie podniesienia rolety. Pozwalają też na symulowanie obecności w domu poprzez zdalne podnoszenie i opuszczanie rolet.

Przeczytaj również:   Koszt ogrzewania elektrycznego mieszkania 50m² – Szacunkowe koszty eksploatacji

Wszystkie te metody w połączeniu z monitoringiem i systemem alarmowania pomagają ograniczyć szanse na skuteczne włamanie.

Lena Kowalska
Lena Kowalska

Jestem pasjonatką aranżacji wnętrz oraz dekoracji. Od lat zgłębiam sztukę łączenia kolorów, faktur i form, aby tworzyć przestrzenie pełne harmonii i charakteru, które odzwierciedlają osobowość ich mieszkańców. Moja przygoda z designem zaczęła się od drobnych eksperymentów w moim pokoju, a z czasem przerodziła się w prawdziwą pasję, która towarzyszy mi każdego dnia.
Wierzę, że dobrze zaprojektowane wnętrze ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i jakość życia. Na Decorazzi.pl dzielę się swoimi pomysłami, inspiracjami i praktycznymi poradami, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń, o jakiej marzysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *