Jak wybrać nożyce do żywopłotu?

Jak wybrać nożyce do żywopłotu?

Ogród to miejsce, które dostarcza przede wszystkim relaksu i pozwala się wyciszyć, a także odpocząć po ciężkim dniu pracy. Jedni wolą wylegiwanie się na leżakach, inni natomiast dbanie o wygląd działki. Niestety mało osób przykłada dużo uwagi do tego, aby odpowiednio pielęgnować żywopłot, który jako pierwszy rzuca się w oczy. Najczęściej nienagannie przystrzyżony trawnik zakrywają rozrastające się na wszystkie strony krzewy. Warto więc i o nie należycie zadbać. Do tego celu służą nożyce do żywopłotu, które każdy ogrodnik lub działkowiec powinien mieć w swoim warsztacie. Jak je wybrać i jakie są dostępne rodzaje na rynku?

  1. Nożyce do żywopłotu akumulatorowe – wady i zalety
  2. Nożyce do żywopłotu spalinowe – wady i zalety
  3. Nożyce do żywopłotu ręczne – wady i zalety
  4. Nożyce do żywopłotu – czym kierować się przy zakupie?
  5. Na co warto jeszcze zwrócić uwagę wybierając nożyce do żywopłotu

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe – wady i zalety

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań, jakie są wybierane przez ogrodników. Najlepiej sprawdzają się w przydomowych ogrodach oraz na niewielkich działkach, gdzie nasadzeń jest stosunkowo mało. Mają one praktycznie wszystkie zalety nożyc akumulatorowych, ale co najwazniejsze – nie wymagają stałego podłączenia do prądu. To ich główna zaleta, która sprawia, że do krótkich i mało wymagających prac są wręcz idealnym rozwiązaniem. Ponadto dają dużą swobodę operatorowi, gdyż może poruszać się z nimi z miejsca na miejsce, bez konieczności przekładania kabla. 

Przeczytaj również:   Małe mieszkania najdroższe na rynku nieruchomości

Najczęściej nożyce do żywopłotu akumulatorowe mają zamontowane baterie litowo-jonowe, które gwarantują długą pracę. Niestety ich ceny nie są niskie, ale za komfort pracy trzeba zapłacić. W przypadku tańszych modeli minusem z pewnością będzie wytrzymałość baterii, która oscyluje w granicach dwudziestu minut. Przed zakupem nożyc akumulatorowych dobrze jest zorientować się, czy są one sprzedawane w pakiecie z ładowarką i akumulatorem, gdyż niekiedy trzeba je dokupić oddzielnie. 

Nożyce do żywopłotu spalinowe –  wady i zalety

Nożyce spalinowe do żywopłotu wybierane są głównie przez firmy specjalizujące się w prowadzeniu i zakładaniu ogrodów oraz pielęgnacji zieleni. Takie urządzenia są bardzo wydajne i dzięki nim można obrabiać znacznie większy teren niż przy pomocy nożyc do żywopłotu akumulatorowych. Ich główną zaletą jest z pewnością duża moc silnika, która zapewnia precyzyjne cięcia nawet w przypadku grubszych gałęzi. Ponadto nie wymagają podłączenia do prądu, co sprawia, że można z nimi pracować w różnych częściach ogrodu.

Przeczytaj również:   Odpylacze przemysłowe: jak działają i na co zwracać uwagę?

Wśród zalet z pewnością należy wymienić ich dużą wagę. Spowodowana ona jest tym, że silnik zamontowanych w nożycach waży znacznie więcej niż baterie litowo-jonowe. Ponadto niezbędna do ich pracy jest paliwo, które także generuje koszty. Jego spalanie wytwarzanie znowuż spaliny, które nie są przyjemne w zapachu. Cena? Także nie jest najniższa, a w połączeniu z dużym hałasem sprawia, że dla przeciętnego ogrodnika nie jest to atrakcyjne urządzenie. 

Nożyce do żywopłotu ręczne – wady i zalety

Najprostszym urządzeniem, które od wieków jest wykorzystywane do przycinania żywopłotów są ręczne nożyce. Mogą one być większe lub mniejsze. Najczęściej wykorzystuje się je w drobnych pracach, które nie wymagają dużo czasu ani siły. Z pewnością do ich zalet należy zaliczyć łatwość obsługi, która jest banalna, niską wagę oraz równie niską cenę. Do wad z pewnością przynależy mała wytrzymałość, szczególnie w tańszych modelach, co może odznaczać się wyginaniem ostrza, czy problemem z obcięciem gałęzi. Ponadto nie są one zbyt wydajne, a do tego dochodzi obciążenie fizyczne związane z pracą fizyczną.

Nożyce do żywopłotu – czym kierować się przy zakupie?

Wybór nożyc do żywopłotu wbrew pozorom nie jest łatwy i wymaga nieco zorientowania w temacie. Sam zakup nie powinien być uwarunkowany ceną, choć w większości przypadków zapewne tak jest. Warto jednak kierować się przede wszystkim aspektami czysto technicznymi, których znajomość pozwoli wybrać optymalne urządzenie, spełniające wymagania użytkownika. Wśród nich należy wymienić:

  • długość ostrza – krótsze ostrza będą idealnym rozwiązaniem do żywopłotów o skomplikowanym kształcie, dzięki czemu łatwiej będzie nimi operować, natomiast dłuższe ostrza świetnie sprawdzą się w przypadku przycinania krzaków o prostej bryle,
  • rodzaj ostrza: jednostronne, dwustronne – jednostronne ostrza gwarantują dłuższe cięcie, które znacznie skraca czas pracy, natomiast dwustronne zapewniają krótsze, ale precyzyjniejsze cięcia, 
  • materiał ostrza – najczęściej wykorzystuje się stal, ale tańsze modele mają materiał, który łatwo się wygina, przy grubszych gałęziach. Warto więc wybierać urządzenie z ostrzem, którego materiał odznacza się wytrzymałością na długotrwałą pracę,
  • prędkość ostrza – powinna gwarantować przede wszystkim precyzyjne cięcie. Im będzie ona większa, tym łatwiej będzie przeciąć gałąź,
  • waga urządzenia – komfortowe nożyce do żywopłotu nie powinny być za ciężkie, gdyż praca z nimi okaże się udręką. Warto więc wybierać modele, które są stosunkowo lekkie i nie będą obciążać fizycznie użytkownika.
Przeczytaj również:   Jak ochronić dom przed nadmiarem ciepła?

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę wybierając nożyce do żywopłotu

Wybierając nożyce do żywopłotu należy zwrócić jeszcze uwagę na wielkość ogrodu oraz zakres prac, jaki będą w nim wykonywać. Do większych powierzchni z pewnością lepsze będą urządzenia spalinowe o większej mocy i wydajności. Jeśli jest to przydomowy ogródek z niewielką ilością krzewów, można postawić na nożyce akumulatorowe lub ręczne. W przypadku wyższych żywopłotów warto postawić na nożyce z wysuwaną rączką, która znacznie ułatwi prace w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *