Płytki rektyfikowane – nowa jakość

Przez wiele lat najpopularniejszym typem płytek, które do tej pory można spotkać w polskich domach, były produkty wytwarzane technologią kalibracji. Dzisiaj coraz więcej klientów decyduje się jednak na płytki rektyfikowane.

Płytki rektyfikowane i tradycyjne – różnice

W czym zatem tkwi różnica między kalibracją a rektyfikacją? Przede wszystkim w technologii produkcji. Tradycyjne, kalibrowane płytki wytwarzane są z gliny w bardzo wysokiej temperaturze, co skutkuje pewnymi rozbieżnościami między teoretycznie tymi samymi produktami. Z tego też powodu niezbędne jest sortowanie płytek ze względu na tonację i rozmiar w celu zminimalizowania różnic między nimi – producenci podają zazwyczaj zakres tolerancji wymiarowej, czyli tzw. kalibru.

Przeczytaj również:   Bezpieczny dom

Inaczej wygląda kwestia płytek rektyfikowanych. Tutaj różnice w wymiarze są praktycznie niedostrzegalne. Wszystko dzięki procesowi rektyfikacji, który polega na mechanicznej obróbce brzegów płytki. Podczas gdy powierzchnia płytek kalibrowanych posiada nierówności na krawędziach, produkty rektyfikowane są znacznie gładsze (ich tolerancja wymiarowa wynosi zazwyczaj nie więcej niż 0,2 mm na każdym z boków), tzw. efekt telewizyjny (lekkie zgrubienia na brzegach) jest zredukowany do minimum, a ich narożniki mają dokładnie 90°.

Przeczytaj również:   Czy malować sufit w kolorze ścian?

Zwykło się mówić, że płytki rektyfikowane są bezfugowe. Jest to określenie nieprecyzyjne. W rzeczywistości zaleca się zastosowanie minimalnie ilości fugi w celu zapewnienie dylatacji – od 0,5 mm do 1,5 mm. W znacznym stopniu zwiększy to żywotność płytek i zabezpieczy na wypadek pęknięć.

Płytki rektyfikowane – połączenie uniwersalności i estetyki

Ogromną zaletą płytek rektyfikowanych jest ich uniwersalność. Sprawdzą się zarówno na ścianie, jak i na podłodze. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać o wybraniu odpowiedniej klasy ścieralności. Jeśli wybrane przez nas płytki mają znaleźć się w sypialni lub łazience, czyli pomieszczeniach o teoretycznie niewielkim natężeniu ruchu, w zupełności powinny wystarczyć modele z klasą II (PEI2 z liczbą obrotów 600). Jeśli jednak planujemy ceramiczną podłogę w salonie lub kuchni, lepszym wyborem będą płytki rektyfikowane z grupy PEI3, PEI4 lub PEI5 z liczbą obrotów powyżej 12000.

Przeczytaj również:   Cennik wykonania posadzek z miksokreta w 2025 roku

Bogactwo wzorów i kolorów, które oferują producenci, pozwala na dobranie płytek idealnie spełniających nasze oczekiwania. Wystarczy trochę wyobraźni i wyczucia estetyki, aby stworzyć niepowtarzalne wnętrze!

Lena Kowalska
Lena Kowalska

Jestem pasjonatką aranżacji wnętrz oraz dekoracji. Od lat zgłębiam sztukę łączenia kolorów, faktur i form, aby tworzyć przestrzenie pełne harmonii i charakteru, które odzwierciedlają osobowość ich mieszkańców. Moja przygoda z designem zaczęła się od drobnych eksperymentów w moim pokoju, a z czasem przerodziła się w prawdziwą pasję, która towarzyszy mi każdego dnia.
Wierzę, że dobrze zaprojektowane wnętrze ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i jakość życia. Na Decorazzi.pl dzielę się swoimi pomysłami, inspiracjami i praktycznymi poradami, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń, o jakiej marzysz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *