Zakładanie ogrodów

Zakładanie ogrodów

Ogród jest jednym z najważniejszych elementów budujących poczucie komfortu we własnym domu. Właśnie na jego terenie możesz spędzać wolny czas – czytając ulubioną książkę, popijając kawę bądź bawiąc się z dziećmi.

Innymi słowy stanowi podstawę naprawdę dobrego samopoczucia. Jednak utrzymywanie go na odpowiednim poziomie wymaga dużego nakładu pracy, a już o samym jego zaprojektowaniu i wykonaniu nie ma co wspominać. Bardzo dobrym krokiem jest wygospodarowanie na ten cel określonych środków i sięgnięcie po pomoc profesjonalistów. Właśnie w kompleksowym podejściu tkwi sekret – pomogą stworzyć projekt Twojego wymarzonego ogrodu, a następnie do dokładnie „krok, po kroku” zrealizują.

Zakładanie ogrodów

Warto pójść w kierunku natury i sięgnąć po relaksujące oczka wodne, wodospady, które pełne będą pluskających się w nich ryb. Jest to wizja niczym z filmu, jednak jak najbardziej możliwa do realizacji. Tworząc projekt warto go dokładnie przemyśleć, by atrakcje dla oczu oraz uszu nie przełożyły się na katorgę w jego pielęgnacji przy utrzymywaniu go w dobrym stanie. Stąd właśnie często pojawiające się motywy naturalnie występujących w naszym klimacie drzew owocowych, których zapach w porze kwitnienia zdecydowanie pobudzi Twoją wyobraźnię. Oczywiście same owoce będą niezwykle smacznym urozmaiceniem diety – o ile zadbasz o tę kwestię.

Przeczytaj również:   Jak działa kosiarka spalinowa?

Może masz chęć zawiesić oko na pięknym pagórku, różnych kolorach (gatunkach) ozdobnych traw? Nic trudnego, wystarczy zgłosić takie zapotrzebowanie i nakreślić wizję, a zdecydowanie jest to pomysł godny realizacji. Często wykorzystywanym motywem są iglaki o różnych rozmiarach – czasem jako pojedyncze „niby mimowolnie” rozrzucone po okolicy, czasem w szpalerze, rzadziej jako główne tło.

Kolejną kwestią są liściaste drzewa oraz krzewy, których bujna kolorystyka zmieniająca się dynamicznie wraz z porą roku potrafi przykuć wzrok. Idealnie odzwierciedlają przemijalność czasu i symbolikę ciągłego odradzania się na nowo. Ciekawym dodatkiem, wręcz dopełnieniem ogrodu są byliny, bowiem nie są nudne (szybko kwitną i równie szybko przemijają). Ważną kwestią w ich przypadku jest takie dobranie ich gatunków, by owe „wybuchy” kolorów odpowiednio zgrać w czasie.

Przeczytaj również:   Jak zaplanować budowę tarasu krok po kroku - poradnik dla początkujących

Oczywiście, nie można zapominać o zadbanym trawniku, którego soczyście zielona barwa i gęstość, będzie kontrastem do reszty ogrodu, która często będzie charakteryzowała się znacznie mniejszą regularnością. Ostatecznie to właśnie trawnik będzie niejako „oblewał” drzewa, krzewy oraz wyspy bylin – musi być w nienagannym stanie.

Kamienie – niezależnie czy drobne, czy też większe – stanowią ciekawy dodatek i podkreślenie ducha ogrodu, w którym się znajdują. Posiadają nieregularne i bardzo ciekawe kształty, a w połączeniu z woda wydają się wręcz emanować doskonałością. Można nimi wyłożyć oczka wodne oraz strumyki, jednak w naturalny i nienarzucający się sposób.

Przeczytaj również:   Stwórz klimatyczny zakątek w ogrodzie!

PODSUMOWANIE

Wszystkie opisane wyżej elementy to dopiero początek wspaniałej drogi, którą możesz przebyć podczas tworzenia i realizacji konceptu Twojego ogrodu marzeń. Nie bój się otworzyć na naturę i ciesz się życiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *