Jak powinna przebiegać ewakuacja uczniów ze szkoły?

Jak powinna przebiegać ewakuacja uczniów ze szkoły?

Każdy budynek użyteczności publicznej powinien stosować się do właściwych sobie procedur bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku szkół, które ze względu na dużą koncentrację ludzi na małej przestrzeni i specyficzne rozmieszczenie pomieszczeń stanowią dla osób odpowiedzialnych za ich ewakuację niemałe wyzwanie.

Kto decyduje o ewakuacji budynku szkoły?

O rozpoczęciu ewakuacji postanawia co do zasady dyrektor szkoły, a w wypadku jego nieobecności zastępca dyrektora lub inna wyznaczona do tego osoba. Decyzja ta powinna być poprzedzona włączeniem alarmu lokalnego, czyli ustalonego  sygnału dźwiękowego. W szkole w takiej sytuacji rozbrzmiewa oczywiście elektryczny dzwonek, który na co dzień informuje o przerwach i konieczności powrotu do klas na lekcję. Gdyby jednak sytuacja zagrożenia spowodowała zwarcie instalacji elektrycznej lub przerwę w dostawie prądu, można wspomóc się dzwonkiem ręcznym.

Przeczytaj również:   Jaki ekspres wybrać do biura?

Kiedy należy przeprowadzić ewakuację szkoły?

Ewakuacja budynku szkoły jest konieczna, gdy występuje zagrożenie pożarowe obiektu lub gdy zaistniało niebezpieczeństwo wybuchu bomby czy gazu. Innym powodem jej ogłoszenia może być potencjalna katastrofa komunikacyjna lub właściwie jakiekolwiek realne zagrożenie życia i zdrowia. Co najmniej raz na dwa lata dyrektor szkoły zobowiązany jest przez prawo do zorganizowania próbnej ewakuacji budynku w ramach ćwiczeń. Tylko one mogą skutecznie sprawdzić warunki ewakuacji.

Przeczytaj również:   Jak optycznie powiększyć salon?

Ewakuacja szkoły krok po kroku

Kluczowe dla udanej akcji ewakuacyjnej jest zachowanie spokoju. Odpowiedzialni za uniknięcie paniki są wszyscy pracownicy szkoły, przede wszystkim zaś nauczyciele. Uczniowie muszą całkowicie podporządkować się ich dyspozycjom. Jeśli szkoła posiada więcej niż jedno piętro (czyli w zdecydowanej większości wypadków), należy zadbać o to, by każda z kondygnacji była ewakuowana osobno. Rozpocząć należy oczywiście od tej znajdującej się najniżej, by każda kolejna miała otwartą drogę wyjścia. Przebywające w budynku szkoły osoby powinny bezwzględnie znać miejsce zbiórki. Musi stanowić je znajdujący się w otwartej przestrzeni plac, który z pewnością pomieści wszystkich wyprowadzonych i  – jeśli istnieje taka potrzeba – pozwoli na opatrzenie poszkodowanych. Oczywiście najczęściej do tego celu obszarem jest nim szkolne boisko.

Przeczytaj również:   Beżowy salon - jak go ożywić i zaaranżować?

Bardzo ważne jest, by w czasie ewakuacji budynku dbać nie tylko o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ale również (o ile nie naraża to nas samych) pomagać innym. Szczególnie istotne jest udzielenie wsparcia osobom mającym problemy z samodzielnym poruszaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *