Jak zamontować toaletę?

Jak zamontować toaletę?

Montaż toalety nie jest zadaniem trudnym, pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotujemy. Należy wcześniej zaplanować dokładnie całą pracę, aby w trakcie montażu uniknąć problemów i błędów. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniej ceramiki, która ma wpływ na cały proces.

Jeżeli budujemy dom wolnostojący, musimy przemyśleć położenie misy WC jeszcze zanim wykonamy instalację kanalizacyjną. W przypadku wymiany muszli musimy po prostu zorientować się jaki model możemy zamontować w toalecie czy łazience. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ustalić tego samodzielnie, najlepiej zapytać o to fachowca, który wskaże WC z podejściem poziomym lub pionowym.

Toaleta stojąca

Stojąca misa WC to najczęściej wybierany model na rynku. Misę montuje się za pomocą śrub bezpośrednio do podłoża. Śruby mogą być praktycznie niewidoczne – pod warunkiem, że dobrze się je zamaskuje. W trakcie montażu koniecznie musimy sprawdzić szerokość donopłuku – zwłaszcza w przypadku, w którym będziemy go zastępować górnopłukiem. Misa WC musi być odpowiednio odsunięta od ściany, aby spłuczka swobodnie się za nią zmieściła. W przypadku za małej ilości miejsca nie będziemy w stanie swobodnie oprzeć otwartej pokrywy (deski klozetowej) lub będzie ona się samoistnie zamykać i opadać na plecy osoby, która właśnie korzysta z toalety.

Przeczytaj również:   Jak dbać o czyste powietrze w biurze?

Jeśli chcemy, aby rezerwuar i miska były dopasowane do siebie, możemy wybrać model kompaktowy, w którym zbiornik jest ustawiony na misce – oba te elementy stanowią całość. Przed montażem należy ustawić miskę ze spłuczką, dopasowując ją do wnętrza w ten sposób, aby nie było obawy, że rezerwuar nie zmieści się.

Toaleta wisząca

Wisząca misa WC musi być montowana na specjalnym stelażu instalacyjnym. Stelaż możemy zamontować do podłogi i ściany lub wyłącznie do podłogi. W przypadku ścianek działowych (które mają dużo cieńszą konstrukcję) należy zastosować stelaż o lekkiej konstrukcji. Do ścian murowanych przeznaczone są z kolei modele o ciężkiej konstrukcji. Po zamocowaniu misy i podłączeniu jej do instalacji sanitarnej możemy przykręcić maskujące płyty kartonowo gipsowe (wodoodporne). Drugim rozwiązaniem jest obmurowanie i położenie płytek ceramicznych. Możemy w ten sposób ukryć kilka nieestetycznych elementów jak rurę doprowadzającą wodę do rezerwuaru, czy podejście do pionu kanalizacyjnego.

Przeczytaj również:   Jakie krzesło będzie najlepsze do pracy i nauki?

Uwagi

W trakcie montażu miski należy zwrócić szczególną uwagę na odległości. Korzystanie z WC będzie wygodne tylko wtedy, gdy wokół toalety pozostawimy wystarczająco dużo miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *