Środki do mycia szyb – sposoby konserwacji i porady dotyczące pielęgnacji okien.

Środki do mycia szyb – sposoby konserwacji i porady dotyczące pielęgnacji okien.

Pielęgnacja okien to bardzo ważne działania, dzięki którym możliwe jest zachowanie estetyki i porządku, jak również stworzenie odpowiednich warunków mieszkaniowych. Wykorzystanie specjalnie stworzonych narzędzi oraz preparatów umożliwia czyszczenie oraz konserwację powierzchni okiennych. Które środki do mycia szyb zdobyły największą popularność. Jak skutecznie pielęgnować okna i ramy? O czym pamiętać podczas wykonywania czynności konserwacyjnych?

Narzędzia i środki do mycia szyb

Mycie okien, jak również zabezpieczenie ich oprawy to działania, dzięki którym można zachować porządek i estetykę pomieszczenia. Odpowiednia pielęgnacja tych elementów zapewnia także względną przepustowość promieni słonecznych, minimalizuje ryzyko przedostawania się do wnętrza powietrza oraz zapobiega skraplaniu się pary wodnej na szybach. Do czyszczenia okien, najlepiej wykorzystywać akcesoria takie jak:

 • miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry, 
 • specjalna myjka do okien z gumowym zakończeniem, 
 • myjka parowa, 
 • ręczniki papierowe,
 • ściągaczka do szyb i wiele innych. 
Przeczytaj również:   Łazienka dla niepełnosprawnych - projekt, wymogi

Jednakże wykorzystanie samych urządzeń, nie przyniesie oczekiwanych efektów. Konserwację i pielęgnację należy uzupełnić o skuteczne środki do mycia szyb. Wśród nich znajdują się produkty codziennego użytku, jak również specjalnie stworzone preparaty. Są nimi przede wszystkim:

 • woda z płynem do mycia naczyń, 
 • mieszanka wody z octem, 
 • roztwór soku z cytryny i wody, 
 • profesjonalne środki czyszczące do szyb – preparaty do smug, środki zabezpieczające przed zarysowaniami, płyny do uszczelniania okien, itp.
 • chusteczki nawilżane do szyb, 
 • wiele innych.
Przeczytaj również:   Upiększenie przestrzeni miejskiej. Sprzęt potrzebny do stworzenia murali

Aby skutecznie potraktować każdego rodzaju szyby, warto również zwrócić uwagę na technikę pielęgnacji. Prawidłowo dobrane środki do mycia szyb oraz kilka ważnych reguł zapewni uzyskanie lśniących i przejrzystych okien. Na co zatem zwrócić uwagę? W jaki sposób dbać o okiennice?

Sposoby mycia i konserwacji szyb

Do procesu czyszczenia szyb i ram okiennych warto odpowiednio się przygotować. Plan pracy powinien obejmować przede wszystkim dobranie odpowiedniej techniki mycia oraz warunków do wykonywania poszczególnych czynności. Konserwacja powinna przebiegać zgodnie z kilkoma zasadami, którymi są:

 • mycie okien w optymalnej temperaturze – niska temperatura sprawia, że szkło staje się bardziej delikatne i kruche. Podczas pielęgnacji w mroźne dni warto w szczególny sposób traktować tworzywo. Mocniejsze dociśniecie ścierki lub innych narzędzi może spowodować pęknięcie okna. Mycie okiennic w ciepłej, upalnej pogodzie, również nie należy do najkorzystniejszych. Choć świecące słońce uwidoczni wszystkie smugi i zabrudzenia, to zaszkodzi ono działaniu wykorzystanych preparatów. Środki domycia szyb szybciej odparują i nie wykorzystają w pełni swoich właściwości. 
 • unikanie przecierania szyb na sucho – nawet najmniejsze drobinki kurzu znajdujące się na powłoce okien mogą spowodować rysy i uszkodzenie struktury szyby.
 • kolejność mycia poszczególnych elementów – pielęgnację należy rozpocząć od przetarcia i zakonserwowania framug, ram, a na samym końcu samej szyby. 
Przeczytaj również:   Jak pomalować drewniany sufit? Poradnik wideo

– wykonywanie pracy wtedy, gdy ma się na to siłę – mycie okien może okazać się dość męczące. Aby skutecznie wykonać zadanie warto rozpocząć pielęgnację w momencie, gdy jest się wypoczętym i zrelaksowanym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *