Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecka?

Jakie oświetlenie wybrać do pokoju dziecka?

Oświetlenie w pokoju dziecka to bardzo ważny czynnik, który wpływa na codzienne przebywanie w pomieszczeniu. W każdym etapie życia dziecka, oświetlenie będzie inne. Lampy w pokoju niemowlaka będą inne niż w pokoju kilkulatka i nastolatka.

Jaki wpływ ma oświetlenie na dziecko?

Jeśli dobieramy oświetlenie do pokoju dziecka musimy być świadomi, że jest ono ważne dla rozwoju naszej pociechy. Jeśli dopiero dziecko przyszło na świat, oświetlenie ma być delikatne, bo może ono powodować u malucha dyskomfort, płaczliwość. Dlatego lepszy jest półmrok niż mocne, sufitowe światło, które podrażni oczy takiego małego dziecka. W przypadku tak małego dziecka lepsza jest niskie oświetlenie podłogowe lub na noc oraz wieczór mała lampka nocna. Kilkuletnie dziecko, już bardziej ruchliwe i spędzające czas na aktywnościach, tj. książki, rysowanie, malowanie, układanie puzzli. Aby nie spowodować bólów głowy, zmęczenia czy problemów z koncentracją najlepiej zainstalować bezpiecznie kinkiety i lampy przymocowane do ściany z jak najbardziej naturalnym światłem, dobranym do pory dnia i nocy. Natężenie światła i barwa nie powinna być cały czas taka sama. Dzieciom trzeba zmieniać oświetlenie w zależności od potrzeb. Jeśli mamy już dziecko w wieku szkolnym, będzie ono sporo czasu spędzać przy biurku nad książkami. Dlatego lampka biurkowa i dodatkowe oświetlenie do pokoju to połączenie idealne. Do nauki najlepsze jest światło o barwie zimnej, aby wspierać koncentrację naszego dziecka. Jeśli posiadamy na biurku dziecka elektronikę, to ona też powinna być odpowiednio doświetlona, a zwłaszcza klawiatura jeśli jest dołączona do urządzenia.

Przeczytaj również:   Jak urządzić salon w szarościach?

Oświetlenie bezpiecznie dla oczu i skóry

Przy dobraniu oświetlenia musimy zwracać uwagę czy żarówki są zbadane laboratoryjne. Muszą spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa foto biologicznego. Żarówki nie mogą mieć oprawy i źródła światła, które zagraża skórze oraz oczom dziecka. O te rzeczy każdy rodzic powinien dbać od najmłodszych lat. Żarówki, które spełniają normy bezpieczeństwa foto biologicznego nie mają niebezpiecznego promieniowania, nie zagrażają światłem niebieskim, podczerwienią, a także nie powodują zagrożenia termicznego dla siatkówki oka i dla skóry. Zatem oprócz barwy światła, musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo naszych żarówek.

Przeczytaj również:   Lampy LED do nowoczesnych wnętrz

Jedna lampka na wiele potrzeb

Do pokoju dziecka najlepiej dobrać jak najmniej lamp, bo mogą zagracić pomieszczenie, a duża ilość kabli do pochowania może być problematyczna. Dlatego najlepiej zastosować ograniczoną liczbę lampek, które będą posiadać jedną żarówkę, ale będzie świecić na wiele sposobów. Inteligentne oświetlenie od Philips jest bezpieczne dla oczu i skóry, a także daje możliwość zmiany barwy światła, aby móc dostosować ją do potrzeb i do pory dnia. Oświetlenie inteligentne jest idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy szukają bezpiecznego sposobu. Po pierwsze jest gwarancja bezpieczeństwa, a po drugie oszczędność, bo nie trzeba kupować kilku lamp, które dadzą różnego rodzaju natężenie i barwę światła.

Przeczytaj również:   Łazienka – twój prywatny azyl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *