Jaki komplet sztućców warto wybrać?

Jaki komplet sztućców warto wybrać?

Kompletując wyposażenie kuchni, wiele osób zastanawia się nad dopasowaniem odpowiedniego kompletu sztućców. Takie zestawy często są również pomysłami na prezent ślubny. Na rynku znaleźć można bogatą ofertę różnorodnych akcesoriów kuchennych. Sztućce produkowane są z wielu materiałów i posiadają różne designy. Jak dobrać odpowiedni zestaw do własnego zapotrzebowania?

Wybór odpowiedniego tworzywa

Do najbardziej popularnych materiałów, z których wytwarza się sztućce należą srebro i stal nierdzewna. Srebrny komplet sztućców ze względu na swoją cenę nie jest popularnym wyborem. Warto również pamiętać, że tego rodzaju produkty wymagają określonych zabiegów konserwacyjnych. Sztućce stalowe są wybierane wyjątkowo chętnie. W tej kategorii również można odnaleźć różne rodzaje wykorzystanego tworzywa. Wśród modeli ze stali nierdzewnej można napotkać takie oznaczenia jak 18/10 lub 18/0. Wskazują one zawartość określonych pierwiastków w stopie, z którego powstał komplet sztućców. Pierwsza liczba odnosi się do procentowej zawartości chromu, a druga do niklu. Czym charakteryzują się wspomniane materiały?

Przeczytaj również:   Listwa LED kątowa – wybierz właściwą

Rodzaje stali nierdzewnej

Warto wiedzieć, że występowanie chromu w stalowym stopie zabezpiecza metal przed rdzewieniem. Z kolei nikiel nadaje sztućcom połysku i wpływa na twardość powierzchni. Komplet sztućców ze stali, która zawiera 18% chromu wykazuje pożądany poziom odporności na rdzewienie. Sztućce posiadające 10% niklu są wyjątkowo odporne na zarysowania. Nikiel może jednak wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych. W rodzinach, w których pojawiają się takie osoby zalecanym jest wybór zestawu sztućców ze stali 18/0. Brak wspomnianego pierwiastka sprawia, że są one całkowicie bezpieczne dla osób, u których wywołuje reakcje alergiczne. Takie akcesoria również są odporne na korozję i charakteryzują się trwałością. Sztućce z materiału zawierającego nikiel są odrobinę mniej podatne na zarysowania.

Przeczytaj również:   Jak urządzić mały balkon, aby był funkcjonalny i przytulny

Jakie sztućce wybrać

Oprócz dopasowania rodzaju materiału do zapotrzebowania, warto również zwrócić uwagę na walory estetyczne produktów. Sztućce ze stali nierdzewnej posiadają również różny sposób wykończenia. Możliwy jest zakup kompletu sztućców polerowanych lub satynowych. Pierwsze z nich charakteryzuje błyszcząca, odbijająca światło powierzchnia. Drugie posiadają matową strukturę. Dopasowanie odpowiedniego zestawu powinno być uzależnione od preferencji użytkowników. W przypadku akcesoriów wybieranych na prezent, większą popularnością cieszą się modele polerowane. Przemyślany wybór będzie gwarancją zadowolenia z zakupu.

Przeczytaj również:   Przepuszczalność powietrza dla rolet zewnętrznych - czy zawsze jest taka sama?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *