Przepuszczalność powietrza dla rolet zewnętrznych – czy zawsze jest taka sama?

Dodane:

Wiele osób zastanawia się nad zakupem rolet zewnętrznych do swojego domu i mieszkania. Warto więc przyjrzeć się bliżej zjawisku przepuszczalności powietrza przez rolety i poprawie termoizolacji. Określa to norma PN-EN ISO 10077-1:2006, gdzie znajdziemy podział rolet na 5 klas przepuszczalności: bardzo wysoką, wysoką, przeciętną, niską i bardzo niską. Oczywiście najkorzystniej wypada klasa 5 o bardzo niskiej przepuszczalności powietrza. Generalnie większy opór cieplny posiadają rolety z dodatkowym wypełnieniem pianką poliuretanową, co nie jest niespodzianką.

Od czego zależy stopień poprawy termoizolacji?

 

W dużej mierze poprawa przenikalności cieplnej systemu jest uwarunkowana relacją pomiędzy klasą termoizolacyjności okna i rolety. Jeśli samo okno jest już w najwyższej klasie przenikalności cieplnej, gdzie jest ona rzędu 0, 8 W/m2K, to roleta może ją dodatkowo poprawić o około 10%, lepsze wyniki można uzyskać w przypadku okien o niższych klasach termoizolacyjności, niezależnie od materiału z jakiego została wykonana roleta.

 

Zatem, na jakie rolety zewnętrzne można się zdecydować?

 

Do wyboru mamy wiele rodzajów rolet. Niektórzy decydują się na drewniane, inni na rolety z polichlorku winylu, jeszcze inni na takie wykonane z aluminium. Cennik rolet wskazuje rolety z PCV jako te najtańsze, z kolei stalowe należą do najdroższych modeli. Na cenę wpływ ma jeszcze mechanizm uruchamiania rolety: ręczny lub elektryczny. W drugim przypadku o zamontowaniu rolety trzeba pomyśleć na etapie budowy domu lub jego wykańczania, gdyż trzeba przeprowadzić wszystkie przewody, najlepiej bez kucia w ścianach. Mechanizm elektryczny ma lepsze parametry jeśli chodzi o przenikalność cieplną od ręcznego, gdzie pomiędzy lamelkami występują drobne prześwity.

 

Termoizolacja do nie wszystko

 

Wybierając rolety możemy ograniczyć ubytek ciepła w okresie zimowym przez co wydatki na ogrzewanie na pewno się zmniejszą. Latem z kolei przy zasuniętych roletach odczujemy znaczną ulgę w czasie panujących wysokich temperatur, nawet jeśli nie mamy zamontowanego systemu klimatyzacji. Możemy dowolnie regulować ilością światła, która wpada do wnętrza. Dzięki temu możemy urządzić sobie w domu salę kinową, kiedy zajdzie taka potrzeba, a także porządnie wyspać się po nocnej zmianie i częściowo oszukać tym zabiegiem organizm, który potrzebuje wytworzyć melaninę w celu dobrego i głębokiego snu. Ponadto rolety są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą się uchronić przed wścibskim wzrokiem sąsiadów. Dzięki roletom zwłaszcza tym z ociepleniem w płaszczu, można również zniwelować hałasy dobiegające z ulicy.

 

Zatem już wiadomo, że przepuszczalność powietrza w przypadku rolet nie jest taka sama i warto szukać tych z dodatkowym ociepleniem. Dzięki temu inwestycja może nam się zwrócić wraz z niższymi rachunkami za energię cieplną, a także energię elektryczną, w przypadku klimatyzowanych pomieszczeń. Dodatkowo rolety można idealnie dopasować do wyglądu elewacji. Czy można chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *