Profilaktyka choroby brudnych rąk w toaletach publicznych

Profilaktyka choroby brudnych rąk w toaletach publicznych

Mianem choroby brudnych rąk określa się kilka jednostek chorobowych. Należą do nich zakażenie bakterią E. Coli, zapalenie wątroby typu A, typu E, czy tasiemiec. Z tego powodu prawidłowe nawyki higieniczne trzeba kształtować nie tylko w domu, ale również toaletach publicznych. W szkole czy nawet centrum handlowym mogą znaleźć się tablice przypominające o tym, jak długo powinno się myć ręce po skorzystaniu z toalety oraz jak nie przenosić bakterii. Ponadto bardzo istotne jest stosowanie odpowiednich akcesoriów, które omówimy szerzej, takich jak: dozowniki mydła do rąk, suszarki do rąk, pojemniki na papier i czyściwo, czy podajniki ręczników papierowych, a także wkłady higieniczne.

Po pierwsze spłukiwanie toalety z zamkniętą klapą

Częstym błędem jest spłukiwanie toalety w miejscu publicznym z otwartą klapą. W ten sposób wszystkie bakterie wędrują strumieniem w górę i osiadają na wszystkim dookoła, zarówno szczotce toaletowej, jak i pojemniku na papier. Oczywiście nie trzeba tych akcesoriów łapać rękami, jeśli dostępne są np. foliowe rękawiczki. Jednak najistotniejsze jest opuszczanie klapy. Istotne znaczenie ma również to jaki typ pojemnika na papier toaletowy zastosowany jest w kabinie toaletowej. Najlepiej jeśli jest to pojemnik lub podajnik zamknięty, gdzie papier w ten sposób zabezpieczony jest przed osiadaniem na nim chorobotwórczych bakterii. To pierwszy krok. Oczywiście gro bakterii gromadzi się również na sedesie, dlatego jeśli bezpieczeństwo i higieną są tym na czym najbardziej Ci zależy, to koniecznie zastosuj wkłady higieniczne zamknięte w podajniku, które można rozłożyć na deskę, a następnie wyrzucić do znajdującego się obok kosza na śmieci. On również powinien być obsługiwany nie ręką, a stopą, gdyż na nim również gromadzi się mnóstwo bakterii.

Przeczytaj również:   Świeczniki szklane na salę bankietową

Po drugie myj ręce przynajmniej przez 20 sekund

Kolejną uniwersalną zasadą, która sprawdza się nie tylko w toaletach publicznych, ale również tych prywatnych, gdzie właściwe nawyki higieniczne powinny być utrwalane jest mycie rąk przez 20 sekund. Ktoś obliczył, że taki czas jest wystarczający do zmycia wszystkich drobnoustrojów. Na samym początku jednak zanim przejdzie się do spłukiwania trzeba skorzystać z mydła. Nawet jeśli dozownik na mydło wyposażony jest w przycisk, to lepiej nie dotykać go brudnymi rękoma, a łokciem. Oczywiście, aby dbający o higienę osobistą goście nie musieli przybierać niewygodnych pozycji nad umywalką dozownik do mydła powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości. Warto zastosować również, jeśli budżet na to pozwala dozowniki łokciowe lub bezdotykowe. Te pierwsze sprawdzają się w szpitalach, z kolei drugie również mogą być wykorzystane w placówce medycznej albo też wysokiej klasy łazience hotelowej. Warto zastosować dozownik na mydło przystosowany na wkłady na mydło w płynie lub pianie. Taka forma jest bardziej higieniczna niż dolewanie środka czyszczącego do środka.

Przeczytaj również:   Czy detale w lokalu restauracyjnym mają znaczenie?

Po trzecie korzystaj z suszarki z filtrem, najlepiej HEPA

Aby atmosfera w łazience stale była oczyszczana z zanieczyszczeń, zarówno kurzu, jak i bakterii stosuje się suszarki do rąk z filtrem HEPA. Taki wybór pozwala nie przenosić groźnych bakterii poza sanitariat. Suszarka pozwala wysuszyć ręce w kilka sekund. Stosowanie tekstylnych ręczników w przypadku toalet publicznych nie ma racji bytu, chyba że jest to toaleta hotelowa dostępna jedynie dla zameldowanych gości, która uprzednio dostała doskonale oczyszczona przez pokojową.

Przeczytaj również:   Jakie gniazdka i włączniki do domu?

Jeśli pojemniki na ręczniki papierowe, to najlepiej automatyczne

Po umyciu rąk w miejscu, gdzie nie ma suszarki, trzeba zamontować pojemnik na ręczniki papierowe. Oczywiście najlepiej, jeśli jest to model automatyczny, czyli podajnik, ewentualnie pojemnik na ręczniki w listkach, który pozwala na większą oszczędność, a jednocześnie jest bardziej higienicznym rozwiązaniem od ręcznika w roli. W takim przypadku tuż obok powinien znajdować się duży kosz na zużyte ręczniki.

Poza odpowiednim wyposażeniem w akcesoria, w profilaktyce jakiejkolwiek choroby brudnych bardzo ważna jest armatura łazienkowa. Najlepiej, jeśli jest ona bezdotykowa i uruchamiana na czujnik ruchu podobnie, jak ma to miejsce w bezdotykowego przypadku dozownika do mydła. Dzięki właściwym nawykom w połączeniu z najlepszej jakości akcesoriami można wprowadzić skuteczną profilaktykę chorób brudnych rąk w toaletach publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *