Żeby poznać faktyczną wartość nieruchomości należy sporządzić jej wycenę. Zrobi to profesjonalny rzeczoznawca majątkowy.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy

Rzeczoznawca majątkowy jest osobą wykwalifikowaną do tego, aby fachowo wycenić wartość nieruchomości. Zna on rynek i potrafi zorientować się we wszystkich kwestiach prawnych, które mogą mieć wpływ na realną wartość domu czy działki. Są takie sytuacje, w których będzie od nas wymagane złożenie szczególnej formy wyceny nieruchomości – operatu szacunkowego. Jest on potrzebny na przykład, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Wtedy już nie tylko warto, ale i koniecznym jest skorzystanie z pomocy i wiedzy rzeczoznawcy. Jeśli jednak potrzebujemy wyceny na inne cele, chociażby w postępowaniu spadkowym, wystarczy nam wycena. Ktoś mógłby spytać, po co wtedy potrzebny jest rzeczoznawca, skoro właściciel zna swój dom najlepiej? Rzeczoznawca przyjade się do wyceny chocoażby dlatego, że właściciel ma do swojego domu stosunek emocjonalny, w związku z czym może zawyżyć jego wartość. Z drugiej strony, osoba nieobeznana w rynku z dużym prawdopodobieństwem popełni błędy w ocenie wartości nieruchomości. Na ostateczną ocenę składają się bowiem zróżnicowane czynniki.

Jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości

Wartość nieruchomości zależy od bardzo wielu różnych aspektów. Punktem wyjścia oczywiście jest wartość nieruchomości w momencie jej nabycia. W zależności od sposobu użytkowania nieruchomości oraz zmieniających się czynników zewnętrznych, wartość ta może wzrosnąć, albo spaść. Jak więc można realnie wpływać ma tę kwestię? Istotny jest stan nieruchomości. W przypadku domu czy mieszkania, plusem jest przeprowadzony remont, dobry stan techniczny, brak usterek. Więcej warta nędzie nieruchomość nowocześnie urządzona niż w stanie deweloperskim. Są także inne kwestie, na które właściciel najczęściej nie ma wpływu. Dla wartości nieruchomości istotna będzie między innymi okoliczna infrastruktura. Sieć dróg, bliskość szkoł, przedszkoli, punktów usługowych i przychodni sprawią, że nieruchomość zyska na wartości. Niebagatelne znaczenie ma również komunikacja miejska. Jak już wspomniano, na takie czynniki obecne w wycenie właściciel wpływu nie ma, jednakże, jeśli kupuje się nieruchomość celem jej późniejszej odsprzedaży, warto sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego zaplanowane inwestycje.

Warto być zorientowanym w rynku

Dla własnego komfortu warto być zorientowanym w sytuacji na rynku. Żeby zobaczyć jakie są ceny nieruchomości można odwiedzać stronę taką jak sonarhome.pl. Portal pozwoli nam sprawdzić wartość wystawionych na sprzedaż obiektów. Za pomocą narzędzia udostępmionego przez stronę, możemy również dokonać samodzielnej wyceny nieruchomości. Przydaje się to w sytuacjach gdy jednak nie decydujemy się na pomoc rzeczoznawcy, albo gdy chcemy zweryfikować ocenę dokonaną przez profesjonalistę. Warto zwrócić bowiem uwagę na to, że nawet rzeczoznawca może być omylny, narzędzie ze strony sonarhome.pl można więc traktować jako drugą, weryfikującą opinię.

Odpowiednia wycena nieruchomości to podstawa w obrocie nieruchomościami. Powinniśmy zabrać się poważne do tego tematu, żeby nie stracić na posiadanym majątku.

Przeczytaj również: Wycena wartości nieruchomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *