Dlaczego warto korzystać z obrzeży ogrodowych?

Dlaczego warto korzystać z obrzeży ogrodowych?

Ciekawie zaplanowany ogród powinien być funkcjonalny. Każdemu zależy, aby ścieżki były jasno wytyczone, a obszar trawnika nie wchodził na przykład na teren grządek czy skalniaków. W takim przypadku szczególnie przydatne są obrzeża ogrodowe. 

Czym są obrzeża ogrodowe?

Na początek warto wiedzieć, o czym mowa. Obrzeża ogrodowe (dostępne m.in. w sklepie https://alejka24.pl/pol_m_Obrzeza-ogrodowe-215.html)to specjalne elementy wykończeniowe do ogrodu, które służą wydzielaniu konkretnego terenu. Nie są to jednak wysokie siatki czy produkty, które uniemożliwiają przejście z jednej części ogrodu do drugiej – raczej przyjmują formę niskich, ozdobnych elementów, których zadaniem jest wizualne podkreślenie odrębności kilku części ogrodu. 

Przeczytaj również:   Jak urządzić pokój dziecięcy?

Zazwyczaj obrzeże jest odporne na działanie czynników zewnętrznych – to konieczne nie tylko z uwagi na ekspozycję na zmienną aurę, ale również kontakt z wodą i glebą. Dostępne są elementy w najróżniejszych formach i wykonane z rozmaitych materiałów. Może być to tworzywo sztuczne o wysokiej wytrzymałości albo nawet beton czy drewno, wcześniej odpowiednio zaimpregnowane. Obrzeża ogrodowe mają również rozmaite kolory, które możesz dopasować do rodzaju gruntu.

Gdzie stosować obrzeża?

Właściwie – wszędzie. W montażu obrzeży ogrodowych jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i grunt, który nie nadaje się do ich montażu, na przykład wyłożony kostką czy z wylewki betonowej. Zazwyczaj obrzeża montowane są przy trawnikach, aby oddzielić je od ścieżek. Nie tylko estetycznie to wygląda, ale również ułatwia użytkowanie, zwłaszcza jeśli na ścieżce wysypany jest na przykład drobny kamień. W ten sposób intensywny wiatr go nie zwieje, a deszcz nie zmyje na trawnik.

Przeczytaj również:   Jak ochronić dom przed nadmiarem ciepła?

Obrzeża ogrodowe dobrze sprawdzają się również podczas wydzielania grządek. Można w ten sposób oddzielić ogródek kwiatowy od reszty ogrodu, dzięki czemu nie ma ryzyka, że grządki zostaną przypadkowo zadeptane przez nieuwagę, gdy kwiaty jeszcze nie wzeszły. To również dobry sposób na oddzielenie iglaków od reszty trawnika albo wyodrębnienie obszarów, w których będą sadzone konkretne rośliny. Pomoże to w porządkowaniu ogrodu oraz utrzymaniu w nim ładu, zwłaszcza przez początkujących ogrodników.

Przeczytaj również:   Jak urządzić mały balkon, aby był funkcjonalny i przytulny

Montaż obrzeży

Jedną z istotnych cech obrzeży jest ich łatwy montaż. Zazwyczaj są one po prostu wbijane w grunt. W zależności od budowy mogą być wyposażone w specjalne bolce albo mieć formę sztywnego płotka z tworzywa czy metalu, który wystarczy wkopać w grunt. Nie potrzeba żadnych dodatkowych zabiegów, przez co ogród wygląda atrakcyjnie już w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *