Kim jest i czym zajmuje się architekt?

Kim jest i czym zajmuje się architekt?

Jeśli w przestrzeni ma się pojawić coś nowego, to duży współudział w powstawaniu tego będzie miał architekt. Rozmawiając z maturzystami można mieć wrażenie, że jest to zawód – marzenie. Wielu z nich chce pójść na studia architektoniczne i skrupulatnie się do tego przygotowuje. Czym zajmuje się architekt? Dlaczego ten zawód jest tak popularny? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na tych kilka nurtujących pytań.

Co robi architekt?

Architekt jest osobą, która projektuje to, co ma pojawić się w przestrzeni. Jest nazywany twórcą, wizjonerem. Architekt przenosi swoje pomysły na papier z wykorzystaniem rysunku technicznego bądź też do komputera, gdzie korzysta ze specjalnie stworzonych w tym celu programów.

Przeczytaj również:   Gdzie kupić tkaniny dobrej jakości?

Czym powinien charakteryzować się architekt?

Nie wystarczy wyobraźnia i umiejętności rysunkowe aby zostać architektem. Podobnie jak nie wystarczy mieć matematyki w jednym paluszku. Nawiązując do tego, co robi architekt, można jasno stwierdzić, że jest to zawód twórczy. Wymaga ogromnej wyobraźni, talentu rysunkowego, odpowiedniego wykształcenia (a w ramach niego zasad rysunku technicznego i obsługi specjalistycznych programów i obowiązujących norm) oraz doświadczenia. Dopiero suma tych wszystkich składników czyni architekta.

Tytuł architekta uzyskuje się po ukończeniu Wydziału Architektury na uczelniach technicznych.

Praca architekta wymaga znajomości co najmniej kilku dziedzin. Należy do nich matematyka, fizyka, technika i inne przedmioty ścisłe. Jak widać, bycie architektem wymaga znajomości wielu dziedzin nauki.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje architektów?

Myśląc o tym, czym zajmuje się architekt w pierwszej kolejności nasuwa nam się skojarzenie – projektuje domy. Owszem, jest to jak najbardziej dobre skojarzenie, jednak oprócz tego można wyróżnić kilka innych rodzajów architektów.

  1. Architekt wnętrz – przystosowuje wnętrza do potrzeb ich mieszkańców. Urządza poszczególne pomieszczenia tak, aby były one funkcjonalne, zgodne ze swoim przeznaczeniem i potrzebami ich użytkowników.
  2. Architekt krajobrazu – projektuje ogrody, parki, czyli wszystko to, co znajduje się na zewnątrz. Musi on dopasować rośliny do konkretnej gleby, miejsca, stopnia nasłonecznienia, a także zestawić ze sobą różne gatunki tworząc oryginalne kompozycje. Architekt krajobrazu umieszcza również w przestrzeni elementy architektury ogrodowej (altanki, ławki i inne).
  3. Ruralista oraz urbanista – pierwszy z architektów zajmuje się projektowaniem przestrzeni wiejskich, drugi – miejskich. Planują i ulepszają przestrzeń zgodnie z przeznaczeniem.
Przeczytaj również:   Jak wybrać najlepsze tekstylia do sypialni?

Niezależnie od tego, czym zajmuje się architekt, musi mieć on twórczy i otwarty na wiele zagadnień umysł. Powinien wykorzystywać wiedzę z różnych dziedzin tworząc nowatorskie rozwiązania.

Architekt – zawód pełen pasji

Bycie architektem jest niezwykle wymagające. Z jednej strony daje możliwość wykazania się swoją wyobraźnią i kreatywnością, jednak z drugiej strony jest on obarczone ogromną odpowiedzialnością. Projektowane budynki będą użytkowane przez ludzi i wszystko musi być precyzyjnie zaprojektowane, aby spełniało wszelkie normy bezpieczeństwa.

Przeczytaj również:   Jak wybrać idealny odkurzacz do swojego domu?

Co robi architekt? Tworzy projekty. Jednak jakie są to projekty zależy od rodzaju architekta. Architekt musi mieć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk ścisłych, a dodatkowo być niezwykle twórczym i kreatywnym.

Bycie architektem jest trudne, ale niezwykle satysfakcjonujące. Przechodząc obok zaprojektowanego przez siebie obiektu nie sposób nie czuć dumy – w końcu to my sami jesteśmy tego twórcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *