Okna plastikowe – jakie wybrać?

Okna plastikowe – jakie wybrać?

Zakup własnego M4 lub budowa domu, zawsze wiąże się z wykonaniem większego lub mniejszego remontu. Jednym z najważniejszych elementów naszego nowego M4 są okna. Na rynku występuje wiele rodzai okien o różnych parametrach, zatem jak wybrać te najlepsze dla nas ? Najbardziej znane wszystkim okna to okna plastikowe, tak zwane okna PCV. Klienci cienią je za niską cenę, przy jednocześnie dobrej jakości i trwałości. Okna tego typu pasują do każdego wnętrza, jak i elewacji. Na co więc powinniśmy zwracać największą uwagę przy zakupie okien plastikowych?

Ilość komór w profilu okiennym

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że najważniejszym czynnikiem podczas wyboru nowych okien, jest liczba komór w profilu. Sprzedawcy informują nas, że im więcej komór w profilu, tym okno będzie lepszej jakości. Każda z komór ma swoje odrębne zadanie, jednak całość składa się na zapewnienie nam jak najmniejszej utraty ciepła poprzez okna oraz ograniczają występowania pary wodnej wewnątrz, jak i na zewnątrz okna. Jednak nie do końca prawdą jest, że tylko liczba komór w profilach ma znaczenie.

Przeczytaj również:   Jak dobierać kolory we wnętrzach?

Głębokość kształtownika

Razem ze wzrostem liczby komór w profilu okiennym, zmienić się musi wielkość kształtownika, a przede wszystkim jego głębokości. Im głębokość kształtownika jest większa, tym więcej będzie w nim powietrza, a co za tym idzie ilość i rozmieszczenie komór oraz właściwa konstrukcja kształtownika powinna sprawiać, że przenikalność cieplna danego kształtownika będzie niewielka, a okno „cieplejsze”.

Klasa profilu okiennego

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze okien, jest klasa profilu okiennego. Występują trzy klasy, są to kolejno A, B i C. Klasy te mówią nam, jakiej grubości są ścianki kształtownika dla jego widocznej i niewidocznej części. Im wyższa klasa profilu, tym okno zapewnia większe tłumienie dźwięku z zewnątrz, jak i odpowiada za większą stabilność i trwałość. Na przykład klasa A będzie miała większą odporność niż klasa B i C w przypadku pękania naroży podczas codziennego użytku okna.

Przeczytaj również:   Jak wygląda budowa studni?

Współczynnik przenika ciepła

Przed zakupem nowych okien powinniśmy zapytać sprzedawcę o współczynnik przenikania ciepła U. Współczynnik ten odpowie na pytanie, jaka ilość ciepła, spowodowana różnicą między temperaturą wewnątrz pomieszczenia a temperaturą na zewnątrz, przenika w ciągu 1 sekundy przez 1m2 okna. Należy pamiętać, że im wartość współczynnika U jest mniejsza, tym straty ciepła będą niższe, a okna będą miały lepsze parametry izolacyjne.

Ważne, aby pamiętać, iż Uw to współczynnik przenikania ciepła całego okna i ważny jest on przy zakupie okien w standardowym rozmiarze. Występuje również współczynnik dla szyby (Ug), który ważny jest podczas zakupu okien bardzo dużych  oraz współczynnik dla ramy okiennej (Uf), który dotyczy okien bardzo małych, gdzie rama ma największe znaczenie. Te dwa współczynniki będą zawsze niższe, więc trzeba o tym pamiętać, ponieważ często wprowadza to Klientów w błąd.

Przeczytaj również:   Jak kupować meble z drugiej ręki?

Podsumowując, zakup okien wymaga od Klienta zastanowienia się na czym najbardziej nam zależy. Czy jest to tylko cena, a może poziom tłumienia hałasu? Różnorodność okien, jakie występują na rynku nie ułatwia wyboru. Pamiętajmy, że okna kupujemy na wiele lat. Warto więc przed zakupem porozmawiać ze specjalistą, który doradzi nam wyboru najlepszego produktu z którego będziemy mogli cieszyć się każdą porą roku, przez kolejne lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *