Wycena wartości nieruchomości

Wycena wartości nieruchomości

Żeby poznać faktyczną wartość nieruchomości należy sporządzić jej wycenę. Zrobi to profesjonalny rzeczoznawca majątkowy.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy

Rzeczoznawca majątkowy jest osobą wykwalifikowaną do tego, aby fachowo wycenić wartość nieruchomości. Zna on rynek i potrafi zorientować się we wszystkich kwestiach prawnych, które mogą mieć wpływ na realną wartość domu czy działki. Są takie sytuacje, w których będzie od nas wymagane złożenie szczególnej formy wyceny nieruchomości – operatu szacunkowego. Jest on potrzebny na przykład, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Wtedy już nie tylko warto, ale i koniecznym jest skorzystanie z pomocy i wiedzy rzeczoznawcy. Jeśli jednak potrzebujemy wyceny na inne cele, chociażby w postępowaniu spadkowym, wystarczy nam wycena. Ktoś mógłby spytać, po co wtedy potrzebny jest rzeczoznawca, skoro właściciel zna swój dom najlepiej? Rzeczoznawca przyjade się do wyceny chocoażby dlatego, że właściciel ma do swojego domu stosunek emocjonalny, w związku z czym może zawyżyć jego wartość. Z drugiej strony, osoba nieobeznana w rynku z dużym prawdopodobieństwem popełni błędy w ocenie wartości nieruchomości. Na ostateczną ocenę składają się bowiem zróżnicowane czynniki.

Przeczytaj również:   Trendy wnętrzarskie w 2024 roku

Jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości

Wartość nieruchomości zależy od bardzo wielu różnych aspektów. Punktem wyjścia oczywiście jest wartość nieruchomości w momencie jej nabycia. W zależności od sposobu użytkowania nieruchomości oraz zmieniających się czynników zewnętrznych, wartość ta może wzrosnąć, albo spaść. Jak więc można realnie wpływać ma tę kwestię? Istotny jest stan nieruchomości. W przypadku domu czy mieszkania, plusem jest przeprowadzony remont, dobry stan techniczny, brak usterek. Więcej warta nędzie nieruchomość nowocześnie urządzona niż w stanie deweloperskim. Są także inne kwestie, na które właściciel najczęściej nie ma wpływu. Dla wartości nieruchomości istotna będzie między innymi okoliczna infrastruktura. Sieć dróg, bliskość szkoł, przedszkoli, punktów usługowych i przychodni sprawią, że nieruchomość zyska na wartości. Niebagatelne znaczenie ma również komunikacja miejska. Jak już wspomniano, na takie czynniki obecne w wycenie właściciel wpływu nie ma, jednakże, jeśli kupuje się nieruchomość celem jej późniejszej odsprzedaży, warto sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego zaplanowane inwestycje.

Przeczytaj również:   Jak dobierać dywany do konkretnych pomieszczeń?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *