Jakie kinkiety zastosować w łazience?

Jakie kinkiety zastosować w łazience?

Wysoka wilgoć i duże wahania temperatur – czy tradycyjne kinkiety są w stanie przetrwać specyficzne warunki panujące w łazience? Jakie oświetlenie ścienne wybrać do łazienki, by cieszyć się jego funkcjonalnością i estetyką przez wiele lat? Chyba mamy dla Was odpowiedź…

Każdy, kto odwiedził sklepy z oświetleniem typowo łazienkowym wie, jak ciężko jest w nich znaleźć modne kinkiety. Wybór jest zazwyczaj mocno okrojony, a proponowane modele, cóż, nie zachwycają. Wydaje się, że producenci lamp do łazienek stawiają bardziej na solidną, odporną na wilgoć konstrukcję, niż na walory estetyczne produktu. Zdecydowanie bardziej atrakcyjna i rozbudowana jest oferta kinkietów do salonu czy sypialni. Czy możemy użyć ich także w łazience?

Designerski kinkiet w łazience

Jeśli zdecydujesz się na montaż tradycyjnych kinkietów ściennych w łazience, pamiętaj, by zamocować je w bezpiecznej odległości od źródeł wody, np. od baterii umywalkowej, kabiny prysznicowej etc. Musi to być minimum pół metra. Kinkiety zawieszane w okolicach lustra nad umywalką powinny być odporne na wilgoć, ponieważ nawet niewielka ilość wody może wywołać korodowanie lampy. W łazience znakomicie sprawdzają się np. kinkiety betonowe lub inne, utrzymane w stylu minimalistycznym, loft czy industrialnym. Raczej zrezygnuj z lamp ściennych z elementami drewnianymi, ponieważ drewno jest bardzo wrażliwe na wilgoć i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Przeczytaj również:   Jak wybrać wannę?

Żarówki do kinkietów łazienkowych

Oświetlenie ścienne w łazience pełni nie tylko rolę użytkową i dekoracyjną. Wpływa na klimat panujący w całym pomieszczeniu, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej żarówki. Design i moc żarówki dopasuj do aranżacji, a zwłaszcza kolorystyki wnętrza oraz docelowej funkcji kinkietu. Przy lustrze światło powinno być intensywne, by dobrze doświetlać twarz, a przy wannie – przygaszone i ciepłe, by potęgować efekt relaksacji. Warto wykorzystać w łazience energooszczędne kinkiety ledowe. Żywotność źródeł światła LED wynosi ok. 50 000 godzin, czyli ok. 5-6 lat.

Przeczytaj również:   Schody jako kluczowy element wystroju wnętrza

Optymalny kierunek padania światła

Źródło światła w kinkietach może być skierowane ku górze, w bok lub w dół. W niektórych modelach, kierunek padania światła można regulować, tzn. kierować klosz w pożądaną stronę. W kinkiecie przy lustrze lub nad nim, źródło światła powinno być skierowane albo w dół, albo umożliwiać sterowanie, by optymalnie doświetlić twarz.

Wybierając lampy ścienne do łazienki, warto zadbać o to, by były czymś więcej niż tylko ładną dekoracją – zwłaszcza, że współczesne kinkiety mają zaskakująco dużo do zaoferowania.

Przeczytaj również:   Jak wybrać dobrą gwoździarkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *