Małe mieszkania najdroższe na rynku nieruchomości

Małe mieszkania najdroższe na rynku nieruchomości

Zakupienie małego mieszkania może być związane z wyższym kosztem w przeliczeniu na metr kwadratowy niż w przypadku mieszkania o większym metrażu.

Nabycie własnego mieszkania związane jest ze sporym wydatkiem. Średnio za jeden metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnej trzeba zapłacić od około 5 000 złotych do nawet 8 000 złotych. Na koszt związany z zakupem wpływa w szczególności lokalizacja nieruchomości. Za nowe inwestycje w Warszawie trzeba będzie zapłacić więcej niż za te w mniejszych miejscowościach. Jednak położenie nie jest jedynym czynnikiem determinującym wartość mieszkania. Jego cena zależna jest również od metrażu.

Małe, czyli droższe

Gdy spojrzymy na statystyki cen nieruchomości, które podzielone są dodatkowo ze względu na ich metraż, możemy zauważyć, że najwięcej zapłacimy za jeden metr kwadratowy nieruchomości o mniejszym metrażu, który wynosi najczęściej do około 40 metrów kwadratowych. Chociaż kawalerki kosztują najmniej, biorąc pod uwagę ich ogólny koszt, to jednak, jeśli przeliczymy cenę za metr kwadratowy, będą to najdroższe mieszkania na rynku. W dużych miastach, na przykład w Warszawie, różnice mogą dochodzić nawet do przeszło 1 000 złotych na metrze kwadratowym!

Przeczytaj również:   Jak wybrać farbę ścienne bezpieczną dla alergika, dziecka i kobiety w ciąży?

Dlaczego małe mieszkania są drogie?

Wysoki koszt metra kwadratowego nieruchomości o mniejszych metrażach wynika przede wszystkim z ich popularności. Małe mieszkania są kupowane najczęściej i w zasadzie najszybciej znikają z ofert deweloperów, a także z rynku wtórnego. Wybierane są zarówno przez osoby, którym zależy na własnym „M”, ale nie chcą jeszcze decydować się na nic większego, jak również przez inwestorów, którzy przeznaczają je na wynajem. Wysoka cena związana jest również z faktem, że małe nieruchomości są równie wymagające dla dewelopera pod względem wykonania jak te większe, ale dają mniejszy zarobek ze względu na swój metraż. W efekcie deweloperzy windują ich ceny. Zatem małe mieszkania, które wybierane są obecnie bardzo chętnie przez kupujących, są także dość drogie, gdy przeliczymy ich cenę za metr kwadratowy.

Przeczytaj również:   Co musisz wiedzieć o drzwiach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *